Petek Temizleme

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde kombi ve kalorifer kullanımları oldukça yaygınlaşmıştır.  Bununla birlikte kullanımlarda dikkat edilmesi gereken hususlarda da bilgilendirme yapılması gerekmektedir.  Isınma sorunlarıyla karşılaşmamak adına petek temizlemeişlemlerinin yapılması gerekir. Bu işlem belirli periyotlarda tekrarlanmalıdır. Peteğin bakım süresi geçmeden temizlik işlemi yapılmalıdır. Böylece ısınmayla alakalı herhangi bir sorunun oluşması engellenir.  Petek temizliği bireysel olarak yapılabildiği gibi kombi servisleri tarafından da halledilmektedir. Yapılan araştırmalar bireysel petek temizliklerinin kesin ve etkili sonuç vermediği yönündedir. Temizlik işlemi esnasında uzman ve tecrübeli bir ekipten yardım alınması gerekir. Temizlik işlemi kimyasal ve makine yardımıyla yapıldığında daha başarılı sonuçlar verir. Kimyasal yardımıyla tesisatın içerisinde bulunan kireç ve pas temizlenmektedir. Temizlik işleminin sonlanmasıyla birlikte meydana gelen ısınma problemleri de ortadan kalkmaktadır.  Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler kombi servisleriyle irtibata geçebilir.

Neden Petek Temizliği Yapılır?

Peteğin sağlıklı ve verimli çalışması için petek temizleme işlemi yapılmalıdır.  Bu işlemle birlikte peteğin uzun ömürlü olması da sağlanır.  Peteklerde yaşanan ısınma problemleri temizlik zamanının geldiğini belirtmektedir.  Alt bölgenin ısınmasına rağmen üst bölgenin ısınmaması petek de problem olduğunun işaretidir. Piyasada çok sayıda petek temizliği konusunda teknik bilgiye sahip uzman bulunmaktadır. Uzmanlardan birinden yardım alarak ısınma sorunun önüne geçilebilmektedir.  Peteklerde oluşan problemler ısınma aralıklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Faturalar daha yüksek miktarlarda gelmeye başlarsa peteklerde bir sorun var demektir. Bunun için acil bir şekilde destek alınması gerekir.   Eşit şartlar olmasına rağmen çevredekilerden daha fazla fatura miktarı ödeniyorsa kesinlikle bir problem var demektir.  Petekler kısmı şekilde yada geç ısınıyorsa, kombi beklenmeyen zamanlarda arıza veriyorsa ve düzenli aralıklarla kombi bakımlarının yapılmasına rağmen geç ısınıyorsa petek temizliğinin yapılması gerekir.  Ayrıca kombi filtresi çıkarıldığında çamur ve toz birikimi meydana geliyorsa da petek temizliği yapılmalıdır. Bazı zamanlar da petek vanası su kaçırabilmektedir.  Petekten kaçan su paslı bir görünümdeyse petek temizliğinin yapılma zamanı gelmiş demektir.

Petek Temizliğinin Avantajları

Petek temizleme işlemlerinin yaptırılması pek çok fayda sağlamaktadır.  Öncelikli olarak peteğin daha verimli bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Uzman ekip yardımıyla yapılan petek temizliği işlemleri daha sağlıklı ve etkin sonuçlar verebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre petek temizleme işlemleri sonrasında %35 oranın da enerji tasarrufu sağlanılabilmektedir.  Kalorifer petekleri tortu ve kireçler vasıtasıyla tıkanabilmektedir. Bu tıkanmalar makineli sistemler aracılığıyla temizlenir. Böylece suyun bütün peteklerde dolaşması sağlanmaktadır.

Petek temizleme işlemleri aksatıldığında ısıtılma işlemleri için daha fazla enerji harcanabilmektedir. Aynı zaman da petekler daha geç ısınmaktadır.  Ancak petek temizliği yapıldığında hem enerji tasarrufu sağlanır hem de daha iyi bir şekilde ısınma gerçekleşir.  Petek tesisatının iç kısmının tamamı temizleneceği için daha etkin ve verimli çalışmaktadır. Bu durumda peteklerin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Yaptığımız tüm işlemler firmamız tarafından garantilidir.